2016. december 22., csütörtök

Szófelhők

Sziasztok,

Most a szófelhőkkel kapcsolatban fogok ötletelgetni, hogyan lehet őket nyelvtanítás (jelen helyzetben angol) tanításra alkalmazni.

1. Ötlet:
Óra eleji ismétlés:
Erre több változat is van: Az első, a diákok jelentkezéssel vagy pedig csak bemondással mondják az előző órán hallott/tanult szavakat és vagy a tanár vagy egy diák szerkeszti őket szófelhőbe. A végén ténylegesen egy szép képet kapnak a szavakból, ha kifejezetten egy témáról volt szó (mondjuk környezet), akkor lehet ehhez kapcsolódó alakzatba rendezni a szavakat és kapcsolódó színekkel (mondjuk fa és zöld meg barna szavak).

A második változatban, a diákok maguk készítik el önállóan vagy párban a szófelhőket. Ez az iskola felszereltségétől erősen függ, mert ehhez elég számítógépet, eszközt kell biztosítani. Ez annyival jobb, hogy a diákoknak több szót kell tudniuk ahhoz, hogy egy szép képet kapjanak.

2. Ötlet:
A téma bevezetése:
A tanár otthon elkészíti a szófelhőt, mely olyan szavakat tartalmaz, ami az óra témájához tartozik. Érdemes olyan szavakat is beletenni, amelyeket a diákok már ismernek, de új szavakat is. Akár meg lehet őket kérni, hogy ez alapján találják ki miről lesz szó az órán vagy hogy találják ki egy-egy szónak a jelentését.

3. Ötlet:
Óra végén levezetés:
Ez hasonlít lebonyolításban az óra eleji bevezető ötletemhez, itt a különbség annyi, hogy ahelyett, hogy az előző órai szavakat gyűjtenék össze, most azokat kellene, amelyek az órán elhangzottak (érdemes leszűkíteni a témakört, vagyis azt mondani, hogy csak azokat a szavakat írják le, amelyek jelen esetben a természettel kapcsolatban hangzottak el). Lehet olyat is kérni, hogy a számukra új szavakat írják bele, teljesen témától függetlenül, így közösen is át lehet beszélni őket.

4. Ötlet:
Házifeladat:
Gyűjtsenek otthon új szavakat egy megadott témán belül és készítsenek belőle szófelhőt. Akár itt is meg lehet kötni, hogy csak új szavakat keressenek, vagy az 50% legyen új, de ha például érettségi előtti ismétlés a cél, akkor elég csak annyi, hogy egy adott témában. Sokkal kényelmesebb mint szótárfüzetbe irkálni és sokkal érdekesebb is. Plusz a vizuális típusoknak sokat segíthet a szótanulásban.

Szerintem az a jó a szófelhőkben, hogy az olvasni tudó korosztálytól kezdve a kezdőtől a haladókig lehet használni, hiszen mint idegennyelv senki nem fog tudni anyanyelvi szinten megtanulni és még az anyanyelvieknek is lehet új szavakat tanítani a saját nyelvükön is.










2016. december 18., vasárnap

Google alkalmazások a tanításban

Sziasztok,



Most megosztom veletek, hogy miként lehet a Google Search alkalmazást nyelvtanításhoz használni, én most az angolon keresztül mutatnám be, de természetesen más nyelvekre is könnyedén alkalmazható.

Első ötletem a "warmer" vagyis az óra eleji hangolódó, bemelegítő feladat. Ha új témát, szókincset szeretnénk tanítani, meg lehet kérni a diákokat, hogy a telefonjukon, tableton, számítógépen keressenek rá bizonyos témára vagy szavakra. Bármilyen témára, nyelvi szintre és korra szabható feladat.
Például ha kezdő általános iskolás gyerekeknek kellene az állatokat tanítanom, akkor megkérném őket, hogy keressenek rá az "animal" szóra és írjanak le minél több szót mondjuk 3 perc alatt.

Idősebb, esetleg haladóbb szinten már lehet specializálódni például megadni nekik, hogy keressenek rá a környezetszennyezésre (pollution).

Mondjuk üzleti csoportban pedig a bevételre vagy üzleti tervre.

Ha irányított keresést szeretnénk létrehozni, akkor létrehozhatjuk a saját keresőmotorunkat a Google Custom Search segítségével. Így előzetesen beírhatjuk, hogy milyen oldalak jelenjenek meg, amikor a diákok keresnek, tehát biztos, hogy nem fognak nem megfelelő tartalmakat találni.

https://cse.google.hu/cse/publicurl?cx=018180673668528638328:47vx0xgiu9q

Ezt a keresőt például én hoztam létre és a monarchy nevet kapta. A diákok rákereshetnek például II. Erzsébet királynőre vagy Donald Trumpra és csak olyan cikkeket, oldalakat dob ki nekik, amelyeket én előzőleg hozzáadtam. Az embed kód segítségével, akár be is építhető a saját webhelyünkre is. Ha esetleg az osztálynak nyitunk egy ilyen oldalt, hasznos lehet nekik a házifeladat elkészítéséhez.

A Google Scholar segítségével pedig tanulmányokra, hivatalos publikációkra kereshetnek rá. Például készíttethetünk velük beadandót ezek segítségével.

Sziasztok,

Most az idővonal használatról fogok írni nektek. Először is megosztom veletek a saját példámat, mely a bejegyzés alján található.
Ha esetleg így nem jelenne meg, akkor itt a link: http://www.capzles.com/2946d787-716a-4cc2-8b45-720f1fffc84d


Én a capzles oldallal dolgoztam, mert szerintem nagyon könnyű alkalmazni.
De nagy hátránya, hogy bár hivatalosan lehet, gyakorlatilag nem képes lejátszani videókat és zenéket. Ezt ki lehet cselezni úgy, hogy bemásoljuk a linket.

Az idővonalammal próbálom bemutatni, hogy mennyire fontos az angol a mai világban. Kár, hogy nem lehet rendesen videót berakni, mert az angol szempontjából ez elég fontos. Egyrészt a kiejtés miatt, másrészt a kulturális tartalmak miatt.
Kreativitást fejlesztheti például ha a diákoknak nem mondjuk meg, hogy mi a kapcsolat az elemek között, hanem nekik kell kitalálni és ez a kritikai gondolkodást is fejlesztheti. Illetve ezek az elemek nem csak mutatásra szolgálnak, hanem erre épülhetnek feladatok. Beszélgessenek, vitassák meg egymás közt a tartalmak mögött megbújó elméleteket.
Az idővonal kiválthatja a ppt-t. Ha könnyen kezelhető timeline alkalmazást ajánlunk a diákoknak, akkor akár házifeladatban adható,hogy készítsenek ilyen idővonalat, akár egy prezentációval egybekötve vagy például egy adott téma összefoglaló feldolgozására is alkalmas (például egy tankönyvi fejezet végén a témazáró helyett).

A diákok tanulását is elősegíti ha ők ezt használják vagy akár csak nézik, mert egy rendszert segít nekik kiépíteni és ebben nagy segítségre van a vizuális kialakítása az idővonalnak


.