Erasmus Nanterre

Kedves Olvasó!

Mivel rengetegen kérdezitek, hogy miújság velem, meg met azt gondolom, hogy tanulságos lesz, így megpróbálok rendszeresen írni ide az Erasmus-os élményeimről.

Egy hete vagyunk itt Tomival és az Université Paris Nanterre-re fogok járni. Hol is van Nanterre?





Hát itt.Párizstól nincs messze, a La Défense résztől két megálló RER A-val, sőt a campusról rá látni a negyedre :)


 Mivel Tomival jöttem , így nagyon nehéz volt szállást találni, főleg, hogy szinte mindenhová hosszútávra keresnek valakit, rengetegszer három havi jövedelemigazolást kérnek, a jövedelemnek minimum a bérleti díj 3x-nak kell lenni és még eseteg emellé kezes is kell, aki Franciaországban kell, hogy adózzon.
De nagyon örülök, hogy jött velem, többek közt azért, mert érzelmileg ő a támaszom és meg mert unalmasabb lenne nélküle az egész 😃.  Egész szorgalmasan tanulja a franciát és már mindenkit lenyűgözött, hogy milyen kedves, aranyos, illedelmes.

És akkor még az átveréseket nem szűrte ki az ember.😟

Így kötöttünk ki L'Hay-les-roses-ban, egy idős néninél. Nagyon aranyos egyébként, rengetegszer megkínál minket valami ennivalóval és Tomit is próbálja segíteni a tanulásban. Sokat beszélgettünk már vele és a családjával is.

Az egyetemről:

Nem csak az ELTE-ről egyedül vagyok, de úgy látszik magyar is egyedül vagyok az egyetemen és Francia mint idegennyelv szakosról is csak egy valakiről tudok az Erasmus-osok közül. A legtöbben németországi joghallgatók, így elég gyakran a csere diákok németül beszélnek, amit sajnos én nem értek.

Az én esetem ráadásul különleges, mivel angol-francia osztatlan tanárszakos vagyok és ilyen itt kint bizony nincsen. Ez rengeteg problémát okoz, mert a két "félszakom" itt kint két külön karhoz tartozik.

Első benyomások: 
káosz!!! és szervezetlenség és információhiány.
Soha nem gondoltam volna, hogy visszasírom az ELTE dolgait és a Neptunt. De esküszöm még úgyis, hogy az ELTE-n általában elég last minute közlik a dolgokat, de ott legalább az utolsó pillanatban közlik. Itt mindent magadtól kell kitalálnod.  Például: kaptunk hozzáférést egy hónapja az ENT nevű rendszerhez, DE azt nem mondták el, hogy tulajdonképpen ez mire jó.

Ott tartunk, hogy itt az első hét, hivatalosan még sehova nem vagyok feliratkozva, most már az sem biztos, hogy vehetek fel egyszerre angolos és franciás tárgyakat is és a franciás tárgyak elméletileg csak két hét múlva lesznek meghírdetve. Ami azért jó, mert sajnos közben otthon is kell felvennem tárgyakat, nálunk viszont a héten lezárul a tárgyfelvétel és leadás.

Anyagi dolgok:

Általában a lidl-be vagy a carrefour-ba járunk vásárolni. Az a durva, hogy nem mondanám, hogy annyival drágább mint otthon. Sőt, a tojás például olcsóbb, mint otthon, Budapesten az áruházakban. Általában napi 10 euróból megvan az aznapi reggeli, vacsora meg másnapra is a reggeli esetleg vacsora. Az ebédet még nem igazán tapasztaltuk ki, mert meg lettünk hívva rá, de az sem olyan vészes, ha az ember főz.
És itt az emberek nem annyit keresnek mint otthon. Ha jól tudom a bruttó minimum órabér itt a 10 euró, ami nettóban olyan 7,5 körül jön ki. Tehát itt lehet, hogy mondjuk egy egyberuha 10 euró, ami otthon is 3-4 ezer simán lehet, de sokkal gyorsabban megkeresik. Azért ennek örülök, hogy nem sokkal drágábbak itt a dolgok, mert az Erasmus ösztöndíj még nem érkezett meg (bár 5.-től vagyok hivatalosan is itt, így legkésőbb akkor meg kellett volna jönnie) és így abból éldegélek, amit otthon megkerestem, meg amit a mamáméktól kaptam költőpénznek.

Egyéb benyomások:

Ami itt nekem nagyon megtetszett az az, hogy nagy a nyilvános hangsúly az egészséges életmódon és a környezetvédelmen. Hogy mire is gondolok?
- Például minden édességes, gyorsételes, rágcsálnivalós TV reklám alján, van egy felirat, ami figyelmeztet arra, hogy ne egyél túl sok sósat, ne egyél túl sok édeset, mozogjál rendszeresen, legalább napi 5 gyümölcsöt vagy zöldséget egyél.

- Nagyon sok az elektromosautó reklám és ott is hangsúlyozzák, hogy kevésbé szennyez, mint a többi

- a metró reklámok között is rengeteg környezetvédelemmel kapcsolatos reklám, felhívás van

Otthon annyira elterjedt az a nézet, hogy a franciák csak franciául és hogy eszük ágában sincs angolt tanulni, pedig szerintem ebben sok a változás. Persze ezek csak az én meglátásaim és nem tudom, hogy Franciaország egyéb részein mennyire lennének helytállóak az észrevételeim.

A metróban is vannak angol tanulással kapcsolatos hirdetések és nagy a kereslet olyan bébiszitterekre is, akik tudnak angol foglalkozásokat tartani. Mondjuk bébiszitterre egyébként is nagy a kereslet itt.

És akkor az anglicizmusokról ne is beszéljünk. A francia tanszéken az ELTE-n leharapnák a fejemet ha így beszélnék és teljesen ki lennének akadva. Például: les "looks", eddig ez volt számomra a legfurább.


Összegezve az eddigi gondolataimat, sokkal macerásabb az Erasmus, mint gondoltam, nincs kolbászból a kerítés itt Franciaországban sem, de az biztos, hogy sokat fogok tanulni ebből az egészből.

És akkor néhány kép:

Ez lenne a campus, ami egyébként tényleg nagyon szép és nagyon zöld :)


Ilyen a kilátás a campusról :)




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése