2016. október 16., vasárnap

Tanulócsoport digitális tananyagokkal

Sziasztok!
Ebben a bejegyzésemben egy középszintű francia csoportnak tervezek feladatokat, digitális tartalomra építve.
A célok: egy kortárs francia énekes/előadó megismertetése a diákokkal (Stromae). A diákok szókincs bővítése közösségi média, hálózatok témában és közben bemutatni ezeknek az előnyeit és a hátrányait is. Nagyjából 10-15 főre terveztem a feladatokat, főleg órai munkaként, de akár feldolgozhatják közösen is, internetes csoportokat alakítva.

1. feladat: bemelegítés
Ha órán végzik: az okostáblán vagy papírokon nagy közösségi oldalak neveit láthatják. Ha az okostáblával dolgozunk, akkor egyesével kijönnek és elmesélik, hogy melyiket hogyan és mire használják, milyen gyakran, de akár választhatnak is egyet és párban megbeszélik Ha papírcetlin kapják, akkor párban beszélnek az adott applikációról, funkcióról vagy közösségi médiumról.
Pl: Facebook, üzenetküldésre, kapcsolattartásra tanulásra használom napi 2 órában.
Ha otthon végzik: Akár csinálhatnak a gondolataikról videót vagy a fórumon megvitatják egymás között.

2. feladat: Cikkek olvasása közösségi média témában
A cikkek nem azonos szinten vannak, így ha otthonról dolgoznak a diákok eldönthetik melyiket szeretnék elolvasni, órán pedig a tanár eldöntheti melyik szint felelne meg neki.
Órán akár meg is adhatjuk a linket és olvashatják tableton, telefonon, számítógépen és akár közösségi könyvjelzővel is dolgozhatnak rajta, így később könnyebben át tudják nézni akár otthon is. Fordítva is működik, hiszen órán is könnyebben tudnak róla beszélni ha kiemelik vagy dolgoznak rajta és ez így papír kímélő.
A linkek:
http://www.leparisien.fr/high-tech/wouah-grrr-et-haha-facebook-ajoute-5-boutons-pour-reagir-aux-publications-24-02-2016-5574341.php

Majd olvasás után az órán vagy a fórumon meg tudják beszélni a cikk tartalmát és a véleményüket.

3. feladat: a dal/videó
Előkészítés: kérdezzük meg a diákokat, hogy milyen applikációkat, oldalakat ismernek, melyeket üzenetmegosztásra lehet használni
Várható válaszok között valószínűleg ott lesz az e-mail, a Facebook és a Twitter, pont ezekről szól a dal.



Ezt is akár órán, akár otthon is meg tudják nézni és hallgatni.
Feladat: Írják le, mondják el videóban, hogy milyen érzelmek jelennek meg a videóban.
Majd utána fogalmazzák meg az említett applikációk, közösségi média hátrányait, rossz hatásait.

Levezetésként pedig összegyűjthetnék a közösségi média előnyeit és hátrányait, majd érveljenek a használata mellett vagy ellene, otthonról akár vlog formájában vagy készíthetnek prezentációt is.


Ezek a feladatok azért is jók, mert akár otthonról is elvégezhetőek, kitűnő arra az esetre például ha a tanár hiányzik, de ettől még azt szeretné ha a diákok haladnának. A pedagógiai háttér is erős, mert sokszor a diákok nincsenek tisztában azzal, hogy ezekkel az oldalakkal is óvatosan kell bánni és hogy mik is a káros hatások. Ugyanakkor nem szabad átesni a másik oldalra sem, mert nagyon sok a hasznos funkciójuk is.

2016. október 10., hétfő

21. századi készségek

Sziasztok,
Nos fent láthattok egy kis videót, melyben a youtuber bemutatja, hogy szerinte a 21. században mely készségekre van leginkább szükség. Ez az a videó, ami a legjobban kifejezi, amit gondolok. Nagyon sok mindenre szükség van, rengeteg az információ, sok és gyors a technikai újdonság és változás. Talán ti is olvastatok, hallottatok már erről, de azt mondják, hogy manapság nemhogy az általános elsősöket próbálják olyan szakmákra felkészíteni, amelyek nem is fognak létezni amikorra végeznek a gimnáziummal (és akkor ez csak a gimnázium!) hanem már az egyetemistákkal is ez a helyzet. Ebben az esetben, akkor nem is szakmákra kell(ene) felkészíteni őket, hanem bizonyos kompetenciákra.
Számomra a kreativitás-együttműködés-problémamegoldás egy kicsit egy kalap alá tartozik, mert ebben a szituációban egyik sem létezhet a másik nélkül. Szükség lesz az alkalmazkodásra, a tudás kreatív felhasználására ahhoz, hogy bárki is boldogulni tudjon az életben. De hogy ne legyek ennyire elméleti, a saját példámmal támasztanám alá: én egy angol-francia tanárszakos egyetemista vagyok, aki egyébként félállásban Helpdesk operátorként dolgozik francia-angol-magyar nyelven és számítógépes segítséget nyújtok ügyfeleknek. Nekem még egy info érettségim sincs. Viszont amit a mindennapok alatt megtanultam (mert a beadandókhoz, kommunikációhoz szükség van számítógépre) azt a tudást próbálom továbbadni, illetve a gondolkodásmódomat képes vagyok olyan alkalmazásokkal kapcsolatban is használni, amelyekről korábban nem is hallottam.

Szóval rugalmasság, problémamegoldás, kreativitás!